آشنايي با انواع دامنه هاي اينترنتي

متاسفانه هنوز هم پس از گذشت مدت زياد استفاده از اينترنت توسط كاربران اينترنت دنيا ، هنوز حتي بعضي از افراد و يا وب كاران هم ، درك درستي از دامنه هاي اينترنتي ندارند. هنوز خيلي ها دامنه WS را مخفف Web Site…

این مطلب توسط محمد امین فاطمی مهر در تاریخ ۰۹ ام آبان ۱۳۹۳ارسال شده است.

جهت مطالعه آشنايي با انواع دامنه هاي اينترنتي به سمت پایین اسکرول کنید.

آشنايي با انواع دامنه هاي اينترنتي

متاسفانه هنوز هم پس از گذشت مدت زياد استفاده از اينترنت توسط كاربران اينترنت دنيا ، هنوز حتي بعضي از افراد و يا وب كاران هم ، درك درستي از دامنه هاي اينترنتي ندارند. هنوز خيلي ها دامنه WS را مخفف Web Site مي دانند ! تازگي هم خيلي ها گمان مي كنند كه دامنه bz از آنجا كه دامنه biz پر شده است به بازار اينترنت اضافه شده است و به همان معناي business است !! استفاده از دومين هاي cc و tv نيز اخيرا در دنيا رايج شده است. و خيلي ها گمان مي كنند دامنه tv همان معني تلويزيون مي دهد و براي اين اصلا ايجاد شده است !! شايد خيلي از شبكه هاي ماهواره اي دنيا رسما از اين دامنه به عنوان دامنه سايت خود استفاده مي كنند كه در واقع فعل اشتباهي است. اما واقعيت چيست ؟!! خيلي ساده است. يك فرمول كلي براي دامنه هاي اينترنتي وجود دارد و آن تعداد حرف دامنه است كه تا 99 درصد فرمول درستي است به جز موارد استثنا در دامنه هاي جديد عمومي. با اين دسته بندي به طور كلي دامنه ها در 4 دسته قرار مي گيرند :
دسته اول ( 3 حرفي ) : دامنه هاي Top Level عمومي يا gTLDs :
سه دامنه Com , net , org به عنوان معمول و معروف ترين دامنه هاي جهاني شناخته مي شوند كه Com ابتداي كلمه Commerical به معني تجاري و Net ابتداي كلمه Network به معني شبكه و org نيز ابتداي واژه organization به معني سازمان است. هر يك از اين دامنه ها بايد در جاي صحيح خودش استفاده شود. به عنوان يك شركت كه در زمينه خدمات اينترنت فعاليت مي كند بهتر است از دامنه Net استفاده كند. اين قاعده توسط خيلي از شركتهاي مشهور جهان رعايت مي شود.
دسته دوم ( 3 حرفي جديد ) : دامنه هاي Top Level عمومي جديد ( NEW gTLDs ) :
دامنه هاي Biz ، Info ، Pro ، Aero ، Coop و Museum و Name در اين دسته قرار دارند. اين دامنه هاي به منظور رفع نياز در كمبود اسامي در دامنه هاي دسته اول ايجاد شده است و ميشد گفت دامنه هاي جديدي هستند. اخيرا دامنه Info به منظور ترغيب كاربران اينترنتي و صاحبان وب سايتها توسط بعضي از Server هاي ثبت دامنه دنيا به صورت اشانتيون و يكساله و رايگان ارائه مي شود. اما دقت كنيد كه صرف دامنه info فقط و فقط به صورت يكساله ثبت مي شود و سال بعد مجبوريد براي تمديد آن مبلغي تقريبا 1.5 تا 2 برابر دامنه هاي دسته اول براي آن بپردازيد. چون اين دامنه از ابتدا يكي از دامنه هاي گران بوده است و به دليل عدم استقبال صاحبان وب سايتها از آن به اين صورت ارائه مي شود. پس اگر جايي ديديد كه اين دامنه را با قيمتهاي پايين مثل 2900 تومان !!! ثبت مي كنند حرص نزنيد چون سال بعد پول سال قبل را هم از شما ميگيرند !!
دسته سوم ( سه حرفي ): دامنه هاي مخصوص sTLDs l ) Top Level ) :
اين دامنه ها هم جزو دامن هاي مخصوص و يا به قول معروف سلطنتي اينترنت محسوب مي شوند همچون GOV اول كلمه Government به معني دولت و يا EDU اول كلمه Education به معني آموزش و يا دامنه هاي نامرسوم INT يا MIL
دسته چهارم ( دو حرفي ) : دامنه هاي بين المللي كشورهاي جهان : ( ccTLDs )
معروف ترين دامنه هاي اينترنتي دو حرفي متعلق به كشورها يا مناطقي از جهان است كه در زير ليست شده است كه اكثرا توسط بعضي از افراد برداشت هاي نادرستي از آن شده است :
WS : Samoa
CC : Cocos
TV : Tuvalu
BZ : Belize
و….
به عنوان مثال دامنه IR كه توسط مركز تحقيقات بنيادي زنجان ثبت مي شود به عنوان دامنه بين المللي ايران در دنيا شناخته مي شود. خوشبختانه در انتخاب اين دامنه ، در شانس با كشورمان همراه بوده است چرا كه در حالي كه ديكته سه كشور عراق Iraq يا ايرلند Ireland هر سه با دو حرف Ir شروع شده اما دامنه Ir به ايران اختصاص يافته است و دامنه عراق Iq و ايرلند Ie شده است.

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

    شما هم نظر بدهید...

    معادله امنیتی(با عدد جای خالی را پر کنید نه با حروف!) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون...

تدریس کنکور

For the reason that the admin of this web page is working, no question very rapidly it will be famous, due to...

.

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم...

تفریحی فان تو فان

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

پربازدید ها

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m

هورا ! اگه ایمیلهای خوشمزه آموزشی دوست داری ، همین الان تو خبرنامه عضو شو!

با عضویت در خبرنامه ما شما به راحتی در ایمیلتون میتونید آخرین مقالات بیتفا را مشاهده کنید علاوه بر این که به اعضای خبرنامه بعد از مدتی هدایای مبتنی بر وب ارزشمندی تعلق میگیره که قطعا شگفت زده خواهید شد!