جلب توجه کاربران

مطالعات قابل توجهی در مورد جلب توجه، در حوزه علوم شناختی، اعصاب و روان و روانشناسی صورت گرفته است و رقابت بسیار زیاد و شگفت انگیزی برای تبدیل این نتایج به صورت ابزاری در طراحی وب، جهت ایجاد تاثیر معنی دار وجود دارد.

این مطلب توسط محمد امین فاطمی مهر در تاریخ ۲۲ ام آبان ۱۳۹۳ارسال شده است.

جهت مطالعه جلب توجه کاربران به سمت پایین اسکرول کنید.

جلب توجه کاربران

مطالعات قابل توجهی در مورد جلب توجه، در حوزه علوم شناختی، اعصاب و روان و روانشناسی صورت گرفته است و رقابت بسیار زیاد و شگفت انگیزی برای تبدیل این نتایج به صورت ابزاری در طراحی وب، جهت ایجاد تاثیر معنی دار وجود دارد.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/Featured_Attention.jpg

راه های بسیار زیادی برای جلب توجه کاربران در صفحات وب وجود دارد از انتخاب لغات معنی دار گرفته تا جایگزینی تصاویری که باعث ایجاد عکس العمل هایی برگرفته از احساس، شده است. در این مقاله با بررسی عناصر بعضی از وب سایت ها به توضیح این امر مهم یعنی ” جلب توجه کاربران” می پردازیم:

جلب توجه کاربران:

کلمات با تاثیر بالا

بعضی لغات وجود دارند که باعث جذب بیشتر توجه کاربران در مقایسه با بقیه لغات می شوند. این موضوع با عکس العمل های خودکار مغز ما،ارتباط دارد، که اول چشم آن جملات خاص را می بیند اطلاعات برای مغر فرستاده می شود و عکس العمل خودکار نسبت به این اطلاعات صورت می پذیرد.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/SouthTree.jpg

کلمات می تواند به نوبه خود در ذهن خودمحور ما ، شباهت ها را یادآوری کنند و ما را به حالت آگاهی در بیاورد. لغاتی مثل ” شما”،”هم اکنون”، و “رایگان” می تواند بیشترین مقدار توجه را از بین لغات دیگر برای ما به ارمغان بیاورد. اما این جلب توجه، بیشتر به مضمون سایت و هدف کاربران بستگی دارد. در زیر مثالی از نحوه استفاده لغت “شما” در صفحه وجود دارد که تقریبا نزدیک به دکمه انجام عملیات ( مثل خرید، اطلاعات بیشتر و غیره ) قرار گرفته است.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/WagnerSkis.jpg

من می خواهم بیشتر ببینم.

شما چگونه به جلب توجه کاربران اقدام می کنید در حالتی که آنها برای کسب اطلاعات بیشتر ترغیب شوند؟ شیوه سریع این موضوع این است که مقدار کمی از اطلاعات رادر یک زمان مشخص به آنها نمایش دهید این شیوه امکان بررسی سریع مطلب را به کاربر می دهد و در آن حس ” درخواست دیدن بیشتر اطلاعات ” را القا می کند . مثالی که در این زمینه می توان زد تیزر های نمایش متن است که برای امکان مطالعه در چند ثانیه طراحی شده اند.

شما می توانید به تیزر های دیگر نمایش محتوا فکر کنید، نمایشگرهای کوچکی که به کاربران می گوید که ” اینجا مطالب بیشتری وجود دارد که شما به آن علاقه مند هستید”

این وب سایت یک مثال زیبا از چگونگی ایجاد تیزر های متنی است، نمایش گزیده ای از مقالات برای هر دسته بندی. تمام متن ها خلاصه نمایش داده شده است که کاربر در هنگام تمرکز برای مطالعه متوجه می شود که متن خلاصه است لذا برای خواندن متن کامل مشتاق می شود.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/6b.jpg

مثال آخر اسلاید های جالبی دارند که برای نمایش بیشتر از دکمه های بعدی قبلی در سمت راست و چپ استفاده کرده است.

این یک تصویر از وب سایت سابق شرکت bixal است اما اسلایدر استفاده شده در این سایت نمونه بسیار عالی است. عنوان یکی از مطالب، به صورت پیش فرض مرتبط با یک تصویر است ، این موضوع حاکی از این است که عناوین دیگر آن نیز به تصاویر دیگری مرتبط هستند این موضوع باعث برانگیختن حس کنجکاوی کاربر می شود

با توجه به نحوه خواندن کاربران، طراحی کنید

وقتی دارید برای طراحی برنامه ریزی می کنید در مورد اینکه کاربران به چه روشی جذب وب سایت شوند فکر کنید. برای کمک به عناصر برای جلب بیشترین توجه آنها را در جاهای کلیدی در صفحه قرار دهید . برخی از مردم به بنر های تبلیغاتی به ندرت نگاه می کنند متن های بالا و پائین همیشه خوانده می شوند و مردم بیشتر در ظاهر وب غرق می شوند.

مطابق تحقیقات صورت گرفته در انیستیو پوینتر در سال ۲۰۰۷، عناصری که باعث جلب توجه بسیار زیادی می شوند شامل ابزار های هدایتی، گرافیک و تصاویر ، تبلیغ و عناوین . شما تنها کسری از یک ثانیه برای چندین ثانیه برای درگیر کردن توجه کاربران فرصت دارید.

برای جلب بشترین توجه کاربران وب سایت چه راه کارهایی دارید؟

ترکیبی از کلمات بزرگ وانرژی زا برای ایجاد اثر بیشتر استفاده کنید. از تصاویر بزرگ برای برقراری ارتباط با کاربر استفاده کنید. متن های مهم و اطلاعات کلیدی را به صورت بزرگ ( یا بوسیله کنتراست ) در محل های مناسب و قابل رویت قرار دهید

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/coderwall.jpg

در زمان مناسب در جای مناسب

محتوا و اطلاعات حساس را در محل های مناسب و در زمان مناسب قرار دهید، به کاربران این فرصت را بدهید که ، خود مسیر مورد علاقه خود را طی کنند . یک نمونه عالی برای این موضوع ، استفاده از مقالات یا عناوین مرتبط، بعد یا قبل از عنصری که خود باعث جلب توجه کاربر یا خواننده شده است، می باشد. مثلا شاید شما در بعضی فروشگاه های آنلاین در هنگام خرید یا در اطراف سبد خرید ، متوجه محصولات پیشنهادی شده اید این یک شیوه عالی از جایگزینی محتوا در محل مناسب و در زمان مناسب است.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/Amazon.jpg

وقتی که می خواهید یک مقاله در نیویورک تایمز بخوانید متوجه باکس های اسلایدری می شوید که مقالات مرتبط را به شما نمایش میدهند. این یک نمونه عالی از چگونگی نمایش اطلاعات درست، در زمان درست و در محل درست آن است.

ممکن است موارد مهم بسیار زیادی در وب سایت وجود داشته باشد ، اما فقط نمایش یک مورد آنها از بقیه خیلی خیلی مهم تر است که شما قصد دارید نظر خوانندگان و کاربران را به خود جذب کند . استفاده بی رویه از مرکز توجه قرار دادن عناصر در صفحات وب سایت باعث کمرنگ شدن تاثیر مثبت و جذب مخاطبان خواهد شد . تا زمانیکه برای کاربر انتخاب های زیادی وجود داشته باشد ، انتخاب کردن یک مورد از بین آنها برایش سخت می شود و این موضوع در نهایت باعث می شود که هیچ چیزی را برای خواندن ، خرید و … انتخاب نکند.

استفاده از اسلایدر تا زمانی توجه خواننده را به خودش جلب می کنه که یک عنصر جلوی صورت او در حرکت باشد ! . این راه بی برو برگرد توجه کاربر را به دام می اندازد.

کنتراست رنگ

یکی از راه های جلب توجه بازدید کنندگان وب سایت کنتراست (تضاد) رنگ است.با استفاده از تم رنگی صحیح، یک دکمه که با رنگ متضاد از رنگ های سایت طراحی شده می تواند توجه بسیاری را به خودش جلب کند.
یک نمونه بسیار متداول، استفاده از دکمه “call to action” یا دکمه “فراخوانی برای انجام عملیات” است که می تواند در محل مناسب و با رنگی متضاد اجرا شود که بتواند بسیار جذب کننده باشد.

اهمیت تعادل در استفاده از چرخه رنگ وب سایت نباید فراموش شود . فرض کنید که مهم ترین دکمه سایت سبز براق است ، استفاده از رنگ براق برای جلب توجه به تنهایی کافی نخواهد بود ! .اگر رنگ های دیگر خیلی براق یا خیلی پر رنگ باشند، از تاثیر سبز براق کم می شود و آن هم مثل رنگ های دیگر مورد استفاده در وب سایت دیده خواهد شد و توجه خاصی هم به خود جلب نخواهد کرد .

انتخاب رنگ برای وب سایت خود را با دقت فراوان انجام دهید و به آن بپردازید . این موضوع را فراموش نکنید که شناخت رنگها و استفاده از آنها یک علم است ! از قوانین چرخه رنگ استفاده کنید. رنگ هایی که دارای بیشترین تضاد رنگی در چرخه رنگ هستند باید با سمت مخالف چرخه ، جفت شوند مانند همان دکمه سبز رنگ خیلی متداول است که با رنگ قرمز جفت شود . دیگر جفت های متضاد در چرخه شامل زرد با بنفش و آبی با نارنجی است

راه حل دیگر ، برای ایجاد کنتراست این است که رنگ ها را در مقابل رنگ های بیرنگ و کم جان تر و بر عکس ( یعنی رنگ های بی رنگ را در مقابل رنگ های پر قدرت ) قرار دهید و ترکیب کنید. استفاده از رنگ های متداول روشن در مقابل رنگ های تیره یا استفاده از یک رنگ متداول در مقابل رنگ های سفید و سیاه، بسیار موثر است. استفاده از گروه رنگ های که شبیه هم هستند مثلا پالتی که با سه رنگ شبیه هم انتخاب شده است تاثیر غریزی مناسبی جهت جلب توجه کاربر نخواهد داشت !

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/Featured_Attention.jpg

تاثیر عواطف و احساسات ونیاز به حفظ بقا

در زندگی انسانها بعضی از احساسات غریزی وجود دارند که به حفظ بقای آنها کمک می کند مثل احساس گرسنگی ( نیاز به غذا)، احساس خطر ( نیاز به حفظ بقا) و غیره. . معمولا برای اثر پذیر بودن در تبلیغات از این احساسات و عواطف استفاده می شود بعضی اوقات پیش آمده که تبلیغی شما را محو خود کرده و در آخر شما از خودتان می پرسید این تبلیغ برای معرفی کدام محصول بود؟ تمام تبلیغ در مورد چیز دیگری صحبت می کند و در آخر شما یک شیشه نوشابه در جائی از تبلیغ می بینید. نگران نباشید ، حتی اگر ذهن هوشیار شما از موضوع این تبلیغ سر در نیاورد یا حتی اسم برند معرفی شده را به یاد نمی آورید مطمئن باشید که شما هفته بعد در مغازه در حال خرید این محصول هستید!

تاثیر اطلاعات احساسی و عاطفی در ادراک و تصمیم گیری بسیار زیاد است. در صورتی این اطلاعات احساسی برای حفظ بقای ما به خصوص وقتی احساس خطر نمائیم لازم باشد، بسیار تاثیر گذار و مهم خواهد بود !

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/141.jpg

این دختر خوشحال به نظر نمیرسد ؟ نباید هم خوشحال باشد ! زیرا از تصویر او در ایجاد یک عکس العمل احساسی ، یعنی ایجاد ترس ( شما را به این باور میرساند که نیاز زیادی به داشتن این بیمه دارید.) استفاده می شود.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/151.jpg

در همان وب سایت ما یک مرد خندان را خواهیم دید که دندان های زیبا و درخشانی دارد و ظاهرا بسیار هم از آینده زندگی خود راضی و مطمئن است !

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/171.jpg

دخترک کوچک و ترسان، مطمئنا نظر شما را به خودش جلب میکند. این سناریوی تهدید، با محتوای وب سایت که در مورد شرکتی است که بادی گارد ارائه می کند تناسب دارد !

پی نوشت :

امیدوارم از این چند نمونه مثال از وب سایت های خارجی استفاده لازم را برده باشید در صورتی که وب سایت ها ایرانی می شناسید که ازاین تکنیکهای جدید یا مشابه جهت جلب توجه کاربران استفاده کرده به من و خوانندگان دیگر معرفی کنید.

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

    شما هم نظر بدهید...

    معادله امنیتی(با عدد جای خالی را پر کنید نه با حروف!) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون...

تدریس کنکور

For the reason that the admin of this web page is working, no question very rapidly it will be famous, due to...

.

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم...

تفریحی فان تو فان

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

پربازدید ها

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m

هورا ! اگه ایمیلهای خوشمزه آموزشی دوست داری ، همین الان تو خبرنامه عضو شو!

با عضویت در خبرنامه ما شما به راحتی در ایمیلتون میتونید آخرین مقالات بیتفا را مشاهده کنید علاوه بر این که به اعضای خبرنامه بعد از مدتی هدایای مبتنی بر وب ارزشمندی تعلق میگیره که قطعا شگفت زده خواهید شد!