نکات مهم طراحی فوتر

اگر شما یک طراح وب هستید حتما میدانید که هر عنصر در وب سایت مکان و هدف مخصوص به خود را دارد.

بسیاری از طراحان صفحات را از بالا به پایین طراحی میکنند یعنی تمرکز خود را روی هدر، نوار کناری، و محتویات اصلی گداشته…

این مطلب توسط محمد امین فاطمی مهر در تاریخ ۲۱ ام آبان ۱۳۹۳ارسال شده است.

جهت مطالعه نکات مهم طراحی فوتر به سمت پایین اسکرول کنید.

نکات مهم طراحی فوتر

اگر شما یک طراح وب هستید حتما میدانید که هر عنصر در وب سایت مکان و هدف مخصوص به خود را دارد.

بسیاری از طراحان صفحات را از بالا به پایین طراحی میکنند یعنی تمرکز خود را روی هدر، نوار کناری، و محتویات اصلی گداشته و از پرداختن به فوتر غافل میشوند. با این حال سایتهای اندکی هم هستند که طراحی فوتر آنها کاملا تخصصی و مناسب با اهداف سایت میباشد، در زیر چند نمونه مناسب از طرحهای عملی برای ساخت یک فوتر حساب شده، با انتخابهای فکر شده نشان داده خواهد شد.

نکات مهم طراحی فوتر

۱- قرار دادن نقشه سایت در فوتر

. گاهی بهترین طراحان هم در شیوه طراحی خود تجدید نظر میکنند بخصوص وقتی که به یک سایت با طراحی غیر معمول و خلاقانه بر می خورند

یکی از بهترین راه ها برای ترغیب کردن بازدید کننده هایی که در حال تمام کردن محتوای یک صفحه از سایت شما هستند و در فکر گام بعدی وب گردی خود می باشند قرار دادن نقشه سایت در فوتر است.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/sitemap.jpg

ارائه لینک تمامی محتویات سایت بصورت مختصر و سازمان یافته یک راه حل عالی برای علاقه مند نگه داشتن بازدید کننده برای ادامه جستجو در سایت شماست و مسلما جایی بهتر از فوتر برای اینکار وجود ندارد. بازدید کننده گان مختلف دوست دارند محتوای متفاوتی هم ببینند پس وجود نقشه سایت با لینکهای مختلف میتواند نظر خیلی از آنها را به خود جلب کند و همین امر باعث بالا رفتن تعداد دفعات بازدید سایت شما به ازای صفحات بازدید شده هر کاربر می شود.

Sitemap Footer ها همچنین میتوانند فرصتی باشند برای پرداختن بیشتر به طراحی سایر بخشهای سایت، بدین صورت که اگر محتویات فوتر شما دارای یک ساختار منسجم با جزئیات کامل از کل وب سایت باشد شما دیگر میتوانید بقیه بخشهای وب سایت خود را با دانستن اینکه کل ساختار سایت شما بصورت کاملا شفاف در پایین هر یک از صفحات موجود است خیلی خلاقانه تر از قبل طراحی کنید.

۲- اطلاعات تماس

داشتن بخش اطلاعات تماس در فوتر امروزه یک روش محبوب برای گرفتن یک نتیجه خوب است

حذف کردن لینک اطلاعات تماس می تواند برای افرادی که به دنبال راهی برای ارتباط با شما هستند بسیار ناخوشایند باشد. همچنین لینکی که براحتی نتوان آن را در صفحه پیدا کرد میتواند بازدید کننده را از ادامه کار نا امید کند ،پس باید هر فرصتی را برای بازدید کننده ،برای ارتباط با خود فراهم کنید.

سعی کنید اطلاعات تماس خود را بصورت کامل و شفاف ارئه کنید همچنین اگر از خدمات پستی برای ارائه محصولات در سایت استفاده میکنید حتما آدرس و کد پستی محل خود را نیز قید کنید.

۳- لینک های مهم

هدر شما می تواند موضوعات را به دسته بندی های گوناگون تقسیم کرده باشد ولی شما می توانید در فوتر خود یکسری از لینکهای منتخب و مهم خود را نیز بگذارید.

وقتی یک کاربر به قسمتهای پایین یک صفحه می رسد ممکن است تصمیم به بیرون رفتن از سایت شما را بگیرد ولی اگر شما در فوتر چیز بخصوصی برای ترغیب او مثل لینک یک مقاله جالب یا یک خبر جدید یا … داشته باشید فوتر یکبار دیگر می تواند به عنوان آخرین تلاش برای جلب توجه کاربر به شما سرویس بدهد. بر خلاف نقشه سایت در این روش لینک تمام صفحات موجود به کاربر ارائه نمی شود بلکه فقط چند گزینه منتخب برای جلب توجه بیشتر به او پیشنهاد میشود.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/importantLinks.png

نگاهی به آمارهای ترافیکی سایت بصورت عینی میتواند به شما بگوید که کدامیک از این لینکها واقعا جذاب و پر کشش بوده ، اگر شما آنها را با لینکهای غیر محبوب جایگزین کنید میتوانید اصطلاحا کلیک خور آن لینکها را بصورت کاملا محسوس بالا ببرید و همچنین پس از چند بار تکرار و بررسی میتوانید یک فوتر بسیار موثرتر از قبل داشته باشید.

۴- سازماندهی لینکها

اگر شما تعداد زیادی لینک در فوتر خود قرار داده اید یقینا مدل Sitemap را برای خود انتخاب کرده اید

بهترین کار این است که آنها را به بخشهای مربوط به هم و هر بخش را در یک ستون قرار دهید ،بعنوان مثال اگر شما یک لینک اخبار شرکت، یک لینک درباره ما ،یک لینک همکاری با ما و یک صفحه تماس با ما داشته باشید باید آنها را به ترتیب اهمیت چیده و در یک ستون با عنوان ” درباره <نام شرکت> ” قرار دهید.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/managingLinks.png

نکته مهم در سازماندهی لینکها در فوتر منظم نگه داشتن آنهاست بطوریکه کاربران بتوانند به سرعت اطلاعات مورد نظر خود را بیابند. همچنین در نظر داشتن تفاوتهای سازمانی بین فوتر ساخته شده به دست شما و نحوه چیده شدن بخشهای اصلی نیز دارای اهمیت زیادی است ؛وجود تفاوتهای خیلی زیاد در دسته بندیها (Categories) ، رعایت نکردن سلسله مراتب و یا دیگر جنبه های سازمانی ممکن است برای کاربران سردرگمی ایجاد کند.

۵- زیبا سازی Footer

اگر فقط چند لینک اصلی برای ارائه دارید شما یک فرصت عالی برای داشتن یک فوتر بسیار زیبا نیز خواهید داشت

با ساختن چند بخش با استفاده از اصول پایه طراحی میتوانید مهارت خود در طراحی را نشان دهید. استفاده از آیکون های بزرگ با طرحهای فریبنده،با استفاده از اصول اولیه طراحی مثل استفاده از فضای خالی و تغییر کنتراست میتواند واقعا جلب توجه کند.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/niceFooter.png

این اصول را در سایت خود پیاده سازی کنید به نحوی که به بقیه سایت تاکید داشته باشد و به یوزر یک احساس خوب و ماندگار را منتقل کند.

۶- در تعامل باشید

امروزه دیدن لینک مکانهایی که کاربران توسط آن میتوانند با گرداننده گان سایتها یا دیگر دنبال کننده گان در تعامل باشند در فوتر ها بسیار رایج است ،اقلب سایتها بویژه وبلاگها همیشه یک لیست برای مطالب محبوب و همچنین بروزرسانی های اخیر شبکه های اجتماعی در فوتر یا وبلاگ خود دارند.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/reaction.png

بر خلاف دیگر گزینه ها این یک روش فوق العاده برای پویای بخشیدن به قالب سایت شماست بطوریکه همچنان پیشنهاداتی برای جلب توجه افرادی که به پایین صفحه میرسند به آنها ارائه میشود.

۷- قرار دادن لینکهای وابسته و اعتبارات در فوتر

شما قطعا نمیخواهید این لینکها را در سراسر محتویات مهمتر سایت خود پراکنده کنید

بهترین مکان برای قرار دادن لینک هایی مثل شرایط و ضوابط، حق کپی رایت، لینکهای وابسته، شرکاء، خدمات مرتبط و هر چیز دیگری که بطور غیر مستقیم مربوط به ترویج شرکت شماست فوتر است.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/credit.png

این لینکها به ندرت مهمتر از محتویات اصلی سایت میشوند اما اگر آنها باید در سایت شما وجود داشته باشند بهترین مکان برای آنها قطعا در فوتر خواهد بود.

۸- قرار دادن نوار جستجو

بعضی مواقع کاربر شما نمیتواند مطلب مورد نظر خود را پیدا کند در اینصورت فوتر اندیشمنداده ترین مکان برای قرار دادن نوار جستجو است.

جایی که بازدیدکننده گان میتوانند مطلب مورد نظر خود را پیدا کرده یا با استفاده از کلمات کلیدی یا موضوع مورد نظر آنرا جستجو کنند. اینجا آخرین جایی است که بازدید کننده قبل از ترک کردن سایت به قصد جستجوی مطلب مورد نظر خود خواهد دید پس کمک کردن به او برای پیدا کردن موضوع مورد علاقه اش از هر راهی میتواند بسیار مهم باشد. این نیز فرصتی برای شما ایجاد میکند که کاربر بتواند دیگر صفخات را که احتمال ارتباط با موضوع مورد نظر او را دارد بازدید کند که همین امر باعث افزایش بازدید سایت شما میشود.

اگر شما هنوز نمیدانید که نوار جستجوی شما مورد استفاده قرار میگیرد یا خیر این را در نظر داشته باشید که با استفاده از یک فیلد فرم مخفی ، یک URL متغییر یا یک اقدام جداگانه برای فرم میتوانید بفهمید چه تعداد کاربر را با استفاده از نوار جستجو توانسته اید در سایت نگه دارید

نتیجه گیری

فوتر سایت شما به هیچ وجه نباید یک مکان خسته کننده و تکراری باشد بلکه میتواند محلی پر جنب و جوش و پر استفاده در خدمت ترویج هر چه بیشتر سایت شما،محصولات شما، صفحات اجتماعی شما وبسیاری دیگر باشد.

همه چیز بستگی به تجربه کاربر یا User Experienceاز سایت دارد .توجه کاربران را جلب کنید ،پیدا کردن محتوا برای کاربر آسان کنید، لینکهای جالب و اطلاعات بروز را در سایت خود قرار دهید .داشتن یک فوتر بی نقص دفعات بازدید سایت شما را افزایش خواهد داد و به ترویج هر چه بیشتر سایت و برند شما کمک خواهد کرد.

و در آخر

فوتر شما چگونه طراحی شده ؟ آیا نقشه سایت در فوتر دارید؟ لینک شبکه های اجتماعی چطور؟

با نظرات خود ما را در دانستن نحوه طراحی یک فوتر بی نقص یاری دهید.

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

آخرین نظرات خوانندگان این مطلب

نظرات شما برای ما ارزشمند است.پس نظرات زیبای خود را با ما در میان بگذارید...

 1. عمارگراف گفت:

  سلام
  چون میدونم نظر گذاشتن چقدر به وبمسترها روحیه میدم گفتم یه نظری بذارم 🙂
  ایشالله موفق باشی
  کارت خیلی قشنگ و خوبه.اگه بتونی منظم کار کنی و مخاطبهای خودت رو جذب کنی عالی میشه
  سایتت رو مرتب ایندکس کن تا رنک گوگل و الکسات بره بالا وتو سرچ ها بیای.سئوی سایتت هم بره بالاتر خوب تر میشه
  به منم سر بزن
  یا علی

  • محمد امین گفت:

   سلام ممنون از لطفت.
   وب ما حدود 2 و نیم ماهه که کارش رو شروع کرده و خدا رو شکر تو این مدت شما بازدیدکننده های عزیز حمایتمون کردین.باز هم ممنون از دلسوزیت و البته نظری که گذاشتی.یاعلی

 2. ahmad گفت:

  سلام و خسته نباشید به شما دوست گرامی کارتون خیلی عالیه .
  من طراح کار چاپم با کرل و فتوشاپ کار میکنم امروز شروع کرده بودم یاد گیری طراحی سایت با سایت شما آشنا شدم
  برا یادگیری بهتر یه پیشنهاد به من بدید یا راهنماییم کنید.
  خیلی گلید دمتون گررررررررررررررررم

  • محمد امین گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای طراحی سایت حرفه ای باید به ترتیب :
   html
   css
   php
   رو فرا بگیرید
   اما اگر نظر شخص منو میخوین دنبال یادگیری طراحی سایت نرین و دنبال یادگیری وردپرس و زدن سایت با وردپرس برین که فکر میکنم سایت ما بتونه کمک بزرگی بهتون بکنه. سایت ما دنبال کنید. یاعلی

 3. کیوان گفت:

  سلام دوست عزیز خیلی ممنون از مطالبتون عالیه . من یک سوال داشتم ممنون میشم بهم کمک کنید میخواستم بدونم چجوری میشه ا لینک طراح سایت را از فوتر پاک کرد البته خودم میدونم این کار اخلاقا درست نیست ام ابدلیل اینکه طراح سایت بهم پشتیبانی نمیده محبورم اینکارو بکنم اگ هلطف کنید به زبان ساده بگید چون من تازه دارم وردپرس را یاد می گیرم تشکر

  • محمد امین گفت:

   سلام آقا کیوان گل!
   اصولا فوتر سایت های وردپرسی در فایلی به نام footer.php قرار داره!
   لذا اگر لینک طراح سایت شما داره در فوتر نشون داده میشه محتویات این فایل رو بررسی کنید!
   هرچند یه لینک ناقابل چیزی نیست!
   یاعلی

  شما هم نظر بدهید...

  معادله امنیتی(با عدد جای خالی را پر کنید نه با حروف!) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون...

تدریس کنکور

For the reason that the admin of this web page is working, no question very rapidly it will be famous, due to...

.

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم...

تفریحی فان تو فان

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

پربازدید ها

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m

هورا ! اگه ایمیلهای خوشمزه آموزشی دوست داری ، همین الان تو خبرنامه عضو شو!

با عضویت در خبرنامه ما شما به راحتی در ایمیلتون میتونید آخرین مقالات بیتفا را مشاهده کنید علاوه بر این که به اعضای خبرنامه بعد از مدتی هدایای مبتنی بر وب ارزشمندی تعلق میگیره که قطعا شگفت زده خواهید شد!