چند اصل مهم در طراحی رابط کاربری

طراح رابط کاربری باید به این نکته توجه کند که یک طراحی هنگامی مفید است که در عوض سر در گم کردن کاربران، این امکان را به آنها بدهد که بتوانند در حین استفاده از رابط کاربری به اهداف خود برسند.

این مطلب توسط محمد امین فاطمی مهر در تاریخ ۱۰ ام آبان ۱۳۹۳ارسال شده است.

جهت مطالعه چند اصل مهم در طراحی رابط کاربری به سمت پایین اسکرول کنید.

چند اصل مهم در طراحی رابط کاربری

طراح رابط کاربری باید به این نکته توجه کند که یک طراحی هنگامی مفید است که در عوض سر در گم کردن کاربران، این امکان را به آنها بدهد که بتوانند در حین استفاده از رابط کاربری به اهداف خود برسند.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/ordered.gif.png

هنگامی که در حال کارکردن بر روی یک طراحی جدید رابط کاربری هستید موارد زیر را رعایت کنید:

کاربر خود را بشناسید

اهداف کاربران شما در واقع اهداف خود شما هستند پس آنها را به کاربران آموزش دهید، برایشان بازگو و تکرار کنید. سپس در یابید که آنها در چه حد در این زمینه مهارت و تجربه دارند و به چه امکاناتی نیاز دارند.همچنین به دنبال یافتن این موضوع باشید که آنها چه نوع رابطی را استفاده می کنند، شما باید بنشینید و ببینید که چگونه کاربران از آن رابط استفاده می کنند. شما می توانید با تمرکز بر روی مخاطبان خود رابطی طراحی کنید پاسخگوی نیاز های کاربران باشد. شناخت مخاطب در دنیای مجازی کاری سخت اما مهم است.

به الگوها توجه کنید

کاربران نسبت به (فیس بوک،مدرسه/دانشگاه،بانک،وبسایت های جدید،my space,tweeter) بیشتر وقت خود را صرف رابط های کاربری می کنند. استفاده از این رابط ها به کاربران این امکان را می دهد تا بسیاری از مشکلات پیش آمده در این زمینه را برطرف کنند. با استفاده از الگوهای طراحی کاربری، مزایای زیادی در اختیار کاربران قرار می دهند.
CoTweet برنامه ای است که در برنامه های مربوط به ایمیل از الگوهای طراحی کاربری استفاده می کند.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/patterns.png

ثبات خود را حفظ کنید

منظور از ثبات، حفظ عناصری است که به کاربر کمک میکند به راحتی انها را به خاطر بسپارد. کاربران شما نیاز به ثبات دارند.آنه باید مطمئن شوند که وقتی کاری را یکبار انجام دادند باید بتوانند مجدد نیز آن را انجام دهند. زبان، قالب و طراحی تنها تعدادی از بخش های مربوط به طراحی کاربری هستند که نیاز به ثبات دارند. یک رابط با ثبات به کاربران شما این امکان را می دهد که درک جامع تری از نحوه کاربرد اجزا داشته باشند و در نتیجه کاربردپذیری آنها را افزایش می دهدو

استفاده از سلسله مراتب بصری

رابط خود را به نحوی طراحی کنید تا کاربران شما تشخیص دهند که کدام موارد از اهمیت بیشتری برخوردارند. اندازه، رنگ و مکان هر بخش در کنار یکدیگر باعث ایجاد مسیری می شود که کاربران آسان تر بتوانند طراحی رابط شما را درک کنند.  ترتیب بندی انجام این مراحل می تواند تا حد زیادی پیچیدگی ظاهری را از بین ببرد.(حتی اگر مراحل پیچیده باشند)

فیدبک مناسب در اختیار کاربران قرار دهید

رابط شما در هر شرایط و زمانی باید در اختیار کاربران قرار باشد حتی اگر اعمال آنها صحیح یا اشتباه باشد و دچار سوء تفاهم شده باشند. همواره کاربران را از تغییرات، مراحل و یا استثناهایی که ممکن است پیش بیاید آگاه کنید. راهنما های بصری یا حتی یک پیام ساده به کاربران این امکان را می دهد که از انجام صحیح مراحل و دستیابی به نتیجه مورد نظر آگاه شوند.

http://blog.bitfa.net/wp-content/uploads/2014/11/pic3.png

بخشنده باشید

مهم نیست که چه مقدار طراحی شما دقیق و واضح باشد، ممکن است کاربران دچار اشتباه شوند. رابط کاربری شما باید امکان اشتباه را به کاربران بدهد و در برابر خطاهای آنها مدارا کند. این امکان را به کاربران خود بدهید تا فرصت اشتباه و جبران آن را داشته باشند به این دلیل که هیچ کس دوست ندارد که دچار اشتباهات پیاپی شود. حتی در مواقعی که کاربران مرتکب خطا و اشتباهی شدند به وسیله پیام های راهنما مراحل اشتباه را به آنها نشان دهید و مطمئن شوید که آنها از تکرار این خطا جلوگیری خواهند کرد.

کاربران خود را توانمند سازید

هنگامی که کاربر در استفاده از رابط طراحی شده توسط شما تجربه و تسلط کافی را به دست آورد، او را تشویق  کرده و اجازه دهید مراحل جدید تری را تجربه کند. تبدیل وظایف پیچیده به مراحل ساده تر باعث بی حوصلگی و عدم تمرکز می شود. ارائه راه های انتزاعی تر، مانند میانبرهای صفحه کلید، برای به انجام رساندن وظایف، به شما اجازه خواهد داد که طراحی سادۀ خود را تبدیل به طراحی مناسبی کنید.

قابل فهم است سخن بگویید

برخی از مراحل طراحی رابط کاربری مستلزم کپی رایت است. مراحل را به صورت محاوره ای توضیح دهید طوری که برای کاربران قابل فهم باشد. برچسب های روشن و مختصر برایمراحل طراحی خود فراهم کنید و پیام های خود را به طور ساده در اختیار کاربران قرار دهید .مطمئن باشید که کاربران بابت این اقدام شما قدر دان خواهند بود زیرا آنها در واقع مراحل و پیام ها را از زبان خود می خوانند و احساس نمی کنند که فرد دیگری مراحل را برای آنها توضیح می دهد.

طراحی خود را به صورت ساده انجام دهید

بهترین طراحی های رابط کاربری قابل دیده شدن هستند. در طراحی یک رابط کاربری مناسب از عناصر و بخش های غیر ضروری پرهیز می شود و در عوض از عناصر ضروری و مناسب در طراحی رابط کاربری استفاده می شود. هر زمان به این موضوع فکر می کردید که ویژگی جدیدی را به رابط کاربری خود اضافه کنید، این سوال را از خود بپرسید که آیا کاربران واقعا به این ویژگی جدید نیاز دارند؟ چرا کاربران می خواهند از این ویژگی استفاده کنند؟ آیا شما این وییگی ها را به این دلیل که می خواهید و دوست دارید به طراحی خود اضافه می کنید؟ هیچگاه اجازه ندهید که نظرات شخصی و علایق، خود را به طور محسوسی در طراحی رابط کاربری شما نشان دهند.

همواره به سمت جلو حرکت کنید

همیشه اینطور بیان می شود که در حین توسعه و طراحی رابط کاربری، احتمل شکست وجود دارد و اغلب نیاز به تکرار مراحل است. هنگامی که در حال طراحی رابط کاربری هستید، حتما دچار اشتباه و خطا خواهید شد. سعی کنید همواره در مراحل طراحی خود پیشرفت داشته باشید و به خاطر داشته باشید که رابطی را طراحی کنید که کاربران در حین استفاده از آن لذت ببرند.

طراحی رابط کاربری یکی از مهارتهایی است که تحقیقات در زمینه مخاطب را می طلبد.

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

    شما هم نظر بدهید...

    معادله امنیتی(با عدد جای خالی را پر کنید نه با حروف!) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون...

تدریس کنکور

For the reason that the admin of this web page is working, no question very rapidly it will be famous, due to...

.

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم...

تفریحی فان تو فان

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

پربازدید ها

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m

هورا ! اگه ایمیلهای خوشمزه آموزشی دوست داری ، همین الان تو خبرنامه عضو شو!

با عضویت در خبرنامه ما شما به راحتی در ایمیلتون میتونید آخرین مقالات بیتفا را مشاهده کنید علاوه بر این که به اعضای خبرنامه بعد از مدتی هدایای مبتنی بر وب ارزشمندی تعلق میگیره که قطعا شگفت زده خواهید شد!